Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
Home Repair (alt.home.repair) For all homeowners and DIYers with many experienced tradesmen. Solve your toughest home fix-it problems. |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
#1
![]()
Posted to alt.home.repair
|
|||
|
|||
![]()
I bought a paraffin bath (good for aching parts) and want to know how
much it costs to run, let's say, per hour +-. Called the local elec co, but lady said she couldn't give a figure by the hour, only in KWH. Also depends on whether I want to keep it on all the time, or shut on & off. But my decision (on or on&off) depends on the relative costs. Chicken - egg? Anybody have an approximation? Appliance is 120 volt, 100 watt. It has a setting to heat up the paraffin, another setting to maintain operating temp., and another setting for "solid" (what's the point of that one?) TIA Aspasia |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Mazatlan Juice | Home Repair | |||
Detergents and cleaners FAQ | UK diy | |||
In the front part of my apartment I have juice (electricity) and none in the back. | Woodworking | |||
Mattel Juice Box Video Format | Electronics Repair | |||
Electrical Wiring Repair Question | Home Repair |